Jesteś tutaj: Home > Porady prawne > Adwokat a radca prawny

Adwokat a radca prawny

W powszechnym przekonaniu niektórych osób zawód adwokata i radcy prawnego to właściwie jeden i ten sam zawód. Czy osoby, które tak myślą mają rację? Nie, zdecydowanie nie, to dwa odrębne zawody. Czym więc w takim razie zajmuje się adwokat a czym radca prawny?

Ten pierwszy może udzielać porad prawnych, występować przed sądami i urzędami, sporządzać opinie prawne i opracowywać projekty aktów prawnych. Tylko on może udzielać pomocy prawnej w zakresie spraw karnych i karnoskarbowych. Zawód ten reguluje specjalna ustawa: prawo o adwokaturze. Adwokat więc może prowadzić niezależną działalność gospodarczą.

Radca prawny również może udzielać porad prawnych, jednak ich zakres nie jest tak szeroki, jak zakres porad udzielanych przez adwokata. Jeśli postanowimy udać się do radcy prawnego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie pomoże nam w niektórych sprawach. Zawód radcy prawnego jest regulowany przez ustawę o radcach prawnych. Jest on zatrudniany, więc decydując się na jego pomoc musimy pamiętać o podpisaniu umowy o pracę.

Comments are closed.