Jesteś tutaj: Home > Prawo > Nieetyczne zachowania prawników

Nieetyczne zachowania prawników

Zawód prawnika wymaga przestrzegania zasad etycznych, gdyż należy on do zawodów zaufania społecznego. Jakie zachowania są sprzeczne z kodeksem etycznym, którym powinni się kierować wszyscy wykonujący tę profesję?

Nieetyczne zachowanie prawników powinny natychmiast wzbudzić niepokój i czujność u klientów. Takie postępowanie może nie tylko utrudnić korzystne rozwiązanie sprawy, ale także podlega karze. Do najczęstszych procederów sprzecznych z kodeksem etycznym należy wciąż korupcja – w formie korzyści materialnych przyjmowanych od klientów lub oferowanych innym. Często można również spotkać się z poświadczeniem nieprawdy – gdy prawnik świadomie uwierzytelnia informacje, które nie są zgodne z prawdą, oraz z ujawnieniem danych lub faktów objętych tajemnicą zawodową. Szczególnym rodzajem nieetycznego zachowania jest przyjmowanie przez prawnika spraw i zleceń, których nie jest w stanie się podjąć Po otrzymaniu zapłaty, dokonują oszustwa, nie podejmując dalszych czynności w zleconej sprawie.

encyklopedia prawo nie tylko dla prawników

Zachowanie nieetyczne prawników nie powinny mieć miejsca. Jest to zawód ukierunkowany na pomoc i służenie swoją wiedzą społeczeństwu. Niestety, w rzeczywistości, wśród wielu świetnych prawników można natknąć się na oszustów – należy więc dobrze zastanowić się przed ostatecznym wyborem kancelarii, której poświęcimy swoją sprawę.

Comments are closed.