Jesteś tutaj: Home > Prawo > Zawód prawnika – kariera prawnika

Zawód prawnika – kariera prawnika

Zawód prawnika jest zawodem prestiżowym i dającym dobre perspektywy na przyszłość. Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów na tym kierunku. Kariera prawnika to wymarzona kariera dla wielu ludzi.

zawód prawnika – droga do kariery

Po ukończeniu kształcenia, przyszły prawnik jest bogaty w odpowiednią wiedzę. Tytuł magistra prawa to jednak dopiero początek w drodze do upragnionej kariery. Dalszym koniecznym krokiem jest aplikacja – czyli praktyka zawodowa przygotowująca absolwenta do wykonywania określonej działalności prawniczej. Kandydat na prawnika musi więc zdecydować, w którym kierunku chce się dalej rozwijać. Zawód prawnika wymaga wiedzy i poświęcenia. Droga do kariery jest wyboista. Przyszły prawnik musi się dużo nauczyć.

Typów aplikacji jest 8 – ogólna, adwokacka, prokuratorska, sądowa, radcowska, notarialna, komornicza oraz legislacyjna – tak wygląda zawód prawnik. Najkrócej trwa aplikacja legislacyjna – 1, 5 roku, najdłużej sądowa – 4, 5 roku. Praktyki te odbywa się zależnie od typu aplikacji, np. w sądach lub kancelariach. Po jej ukończeniu możliwości jest wiele – od założenia własnej kancelarii prawniczej po kontynuowanie pracy w miejscu, gdzie odbywała się praktyka zawodowa.
Zawód prawnika jest zawodem pożądanym, więc możliwości zrobienia kariery w tej dziedzinie również jest sporo. Najważniejszym jest, by kandydat na prawnika wykonywał swoja pracę z powołania i wykazywał niezbędne cechy charakteru jak zaangażowanie i chęć pomocy.

Comments are closed.